Aká je účinnosť preočkovania proti tetanu?

Zodpovedané
19. okt 2018

Dobrý deň,

V budúcom roku by som mala byť preočkovaná proti tetanu po 15 rokoch. Chcela som sa spýtať po akom čase od preočkovania začína byť ochrana učinná?
Je to hneď, po niekoľkých dňoch, či týždňoch?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

U dospelých sa očkuje proti tetanu každých 15 rokov. Podstatou očkovania, je stimulácia určitých buniek imunitného systému, ktoré po očkovaní vytvárajú protilátky a pamäťové bunky. Po očkovaní niektorých typoch ochorení môže množstvo protilátok klesať, preto sa niektoré očkovania opakujú, napr. tetanus.

Na základe štúdii sa zistilo, že v období po 15tich rokoch od posledného očkovania proti tetanu je vhodné preočkovanie. V našom organizme sú však stále prítomné pamäťové bunky, ide o posilňujúcu očkovaciu látku, ktorá zosilní našu imunitnú reakciu pred ochorením.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková