Aké sú príznaky Epsteinov-Barrovej vírusu (EBV) a antigénu vírusovej kapsidy (VCA)?

Zodpovedané
28. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť bližšie informácie o Epsteinov-Barrovej víruse (EBV) a antigéne vírusovej kapsidy (VCA).

Odkiaľ to dostane človek?

Je tento vírus nebezpečný?

Aké sú príznaky tohto vírusu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

EBV je vírus, ktorý spôsobuje infekčnú mononukleózu. Toto ochorenie sa vyskytuje pomerne často, v literatúre sa píše, že ide o chorobu z bozkávania, pretože najčastejšie dochádza k nákaze pomocou slín.

Ochorenie sa prejaví ako bolesť hrdla, môžu byť prítomné horúčky, ďalej pacienti pociťujú bolesti pod pravým rebrovým oblúkom, laboratórne sú zvýšené pečeňové testy.

Liečba je symptomstická, čiže dávajú sa lieky proti horúčke, kloktanie roztokov, ktoré sú určené pri zápaloch hrdla a pečeňová diéta, antibiotická liečba je indikovaná iba v tom prípade ak hrozí riziko baktériovej superinfekcie.

Antigén vírusovej kapsidy je parameter, ktorý sa vyšetruje na diagnostiku a štádium ochorenia EBV.

Nakaziť týmto vírusom sa môžeme kdekoľvek medzi ľuďmi, avšak nie u každého sa táto infekcia musí aj prejaviť. U niektorých prebehne bezpríznakovo. Iba laboratórne sa zistí, že v minulosti ste už niekedy prekonali infekciu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková