Ako liečiť nadmerné potenie a zápach?

Zodpovedané
16. okt 2019

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom môjho problému, ktorým je nadmerné potenie po celom tele .

U dvoch lekárov som si dala skontrolovať krv a aj hormóny štítnej žľazy. Všetko bolo vždy v poriadku, až na železo. Mám ho málo.

Samotné potenie, hoci je extrémne a nijakým spôsobom sa mi ho nepodarilo eliminovať, by mi až tak nevadilo. Vadí mi naozaj silný zápach, ktorý ho sprevádza.

Nepomáhajú deodoranty, antiperspiranty, kryštály, parfémy, lekárenské prípravky, čaje a ani obrúsky, ktorými sa čistím niekoľkokrát za deň.

Prezliekam sa niekoľkokrát za deň, hygienu dodržiavam. Zápach z oblečenia sa už ani nedá vyprať a prakticky všetko mám hneď zničené.

Existuje nejaké vyšetrenie, o ktoré by som mohla ešte lekára požiadať?

Je možné dať vyšetriť nejaké konkrétne minerály alebo hormóny?

Lekári môj problém bagatelizujú, ale za tie roky to už na mňa aj psychicky veľmi vplýva.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nadmerné potenie sa delí na primárne a sekundárne. Príčina primárneho potenia nie je známa, ide o poruchu autonómneho nervového systému.

Príčinou sekundárnej hyperhidrózy môže byť užívanie niektorých liekov, alebo chronické ochorenia ako napr. akromegália, cukrovka, onkologické ochorenia, problémy so štítnou žľazou a iné.

Vo Vašom prípade pôjde pravdepodobne o primárne nadmerné potenie. V niektorých prípadoch je nadmerná hygiena kontraproduktívna. Ak používame veľa kozmetických prípravkov, tak sa naruší ochranná kožná bariéra.

Odporučila by som preto obmedziť kozmetické prípravky, následne by bolo vhodné vyskúšať aplikáciu botulotoxínu, pretože botulotoxín výrazne redukuje nadmerné potenie.

Ak nezaberie aplikácia botulotoxínu, tak by ste mali navštíviť chirurga, ktorý sa venuje uvedenému problému, pretože v dnešnej dobe existuje aj chirurgická liečba.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková