Ako liečiť slabo reaktívnu tularémiu?

Zodpovedané
21. jún 2020

Dobrý deň,

mám 27 rokov a pred rokom som mala slabo reaktívnu tularémiu, na ktorú som sa liečila doma liekmi. Hospitalizácia nebola potrebná. Pred týždňom som si kvôli uzlinám dala odobrať krv, CRP, serológiu a výter z hrdla a nosa. Všetky výsledky boli poriadku, teda až na tu serológiu. Našli mi tam slabo reaktívnu tularémiu. Hovoria, že zajačia infekcia, ale mi zajaca nemáme.

Mám veľký strach, vraj to môže spôsobiť aj smrť.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

tularémiu môžete dostať aj vtedy ak Vás poštípe hmyz napr. kliešť, ktorý je infikovaný od zajaca.

Existuje viacero foriem ochorenia, pokiaľ nemáte žiadne klinické prejavy a v krvi vyšli slabo pozitívne protilátky, tak sa hneď nedáva antibiotická liečba, keďže toto ochorenie sa lieči antibiotikami.

Po určitej dobe by sa mali zopakovať odbery, pretože v niektorých prípadoch vychádzajú falošne pozitívne výsledky.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková