Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako liečiť závraty, nechutenstvo, pocit na vracanie a bolesti hlavy v 22. týždni?

Zodpovedané
27. nov 2019

Dobrý deň,

som celiatička v 22. týždni tehotenstva. Od začiatku tehotenstva trpím nevoľnosťami. Od cca 7. týždňa mi bývalo zle od hladu a od 12. - 13. týždňa prišlo už aj vracanie, nechutenstvo. Aj som trochu schudla.

Bola som v nemocnici na infúziách. Tam sa to trošku zlepšilo, ale v hlave sa mi stále točilo a aj točí. Niekedy je to lepšie, inokedy horšie. Nikdy to nie je dobré. Mám nízky tlak a mala som problémy s nízkym železom. Resp. nemala som žiadne železo a užívala som Sorbifer asi 1,5 mesiaca pred otehotnením. Keď mi začalo byť zle, tak som ho prestala užívať.

Od včera sa mi zase vrátilo nechutenstvo. Napína ma na vracanie z pachov, z jedál a stále mám ten taký pocit točenia v hlave. Momentálne ma chvíľu hlava nebolí, ale väčšinou mám bolesti hore na temene alebo vzadu. Ide o taký pocit akoby tlak, ako keby mi tam niečo tlačilo. Alebo mi to tam tak pulzuje a potom sa to presunie dopredu k dutinám do okolia očí a zase sa to vráti naspäť. Alebo ma to bolí na spánkoch. Väčšinou je to taký tlak, alebo občas to tak zabolí tak akoby pichne, zle sa mi pozerá.

Keď si ľahnem je to ako tak, ale ten pocit točenia mám aj v ľahu.

Pri poslednej poradni som to lekárovi spomínala a vraj sú to migrény zo žalúdka. Mala som si nasadiť Torecan. Užívala som ho dva dni a bolo mi po ňom ešte horšie, nemohla som v noci spať, mala som pocit, že odpadnem. Tak som hneď aj prestala s jeho užívaním. Výsledky krvi zo 17. týždňa som mala vraj v poriadku.

V prvom tehotenstve som nemala absolútne žiadne problémy a teraz sa na mňa valí problém za problémom.

Čo mi odporúčate a čo mi pomôže?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak trpíte závratmi, tak by sa malo podľa mňa doplniť neurologické a ORL vyšetrenie, aby sa objasnila príčina.

Môže sa stať, že vyšetrenia budú negatívne a príčinou závratov môže byť aj tehotenstvo. Nízky tlak taktiež môže spôsobiť závraty, takisto ako aj anémia z nedostatku železa.

Ak netolerujete Sorbifer, tak v lekárňach je dostupný tzv. Innofer, ide o elementárne železo, ktoré by nemalo spôsobovať tráviace ťažkosti.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková