Ako mám riešiť kŕče a zápchu v tehotenstve?

Zodpovedané
17. apr 2019

Dobrý deň,

som v 18. týždni tehotenstva a trpím neskutočnou zápchou. Tá je sprevádzaná kŕčmi, nadúvaním a zastavenými vetrami.

Dávam si Espumisan, pijem Psylium, ovocie, zeleninu, probiotiká a mne fakt nič nepomáha.

Na záchod idem 2x do týždňa a aj to je strach. Potom mám tvrdú stolicu, ale najhoršie sú kŕče v črevách. Na gynekológii mi nič na moje problémy nedali.

Raz som si dala glycerínový čípok, ale mala som potom silné kŕče. Zvíjala som sa od bolesti.

Neublížia kŕče bábätku v brušku?

Mám ísť na gastro?

Ďakujem

Dobrý deň,

zápchou trpí mnoho žien počas tehotenstva a ak užívate preparáty železa, tak aj tým sa môže zhoršovať zápcha.

Ak užívate nejaký preparát železa, skúste ho vymeniť za iný.

Pri zápche sa doporučuje dostatočný prísun tekutín, veľa ovocia a zeleniny, dostatok vlákniny a pohyb.

Kŕče by nemali ublížiť bábätku. Glycerínový čípok môžete vyskúšať ešte raz a častejšie.

Kŕče boli pravdepodobne spôsobené tvrdou stolicou v črevách.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková