Ako si správne prehmatám uzliny?

Zodpovedané
19. máj 2021

Dobrý deň,

na krku som si nahmatala uzliny. Jednu si viem aj pekne chytiť medzi prsty a má asi 1,1 cm. Tá druhá je niečo nad ňou, ale tú si neviem chytiť medzi prsty. Cítim ju vtedy, keď silnejšie na krk zatlačím a to len bruškom prsta. Ako keby bola niekde hlboko v krku. Tá by mohla mať odhadom max 0,7 cm.

Tou prvou viem aj pekne pohybovať, ale tou druhou viem pohnúť na stranu. Príde mi to hlboko.

Je to normálne?

Ako si správne mám prehmatať uzliny?

Keď zdvihnem ruku nahor a ešte aj zakloním hlavu nabok, tak ako keby mi uzliny vybehli hore.

Ďakujem

Dobrý deň,

lymfatické uzliny sú hmatateľné. Pri záklone hlavy sa Vám môže zdať, ako keby vybehli, ale vidíte ich preto, lebo sa nachádzajú pozdĺž svalov a pri zmene pohybu sa mení aj poloha svalu. Každá zdravá uzlina je normálnej veľkosti cca 1 cm, pohyblivá, mäkká, nebolestivá, teda myslím si, že Vaše uzliny sú podľa Vášho popisu v poriadku.

Opatrný treba byť vtedy, ak sú uzliny výrazne zväčšené, tuhé, nepohyblivé. Pri zápalových ochoreniach sú uzlín zväčšené a na dotyk bolestivé

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková