Ako stabilizovať tlak?

Zodpovedané
1. dec 2021

Dobrý deň,

v priebehu krátkej doby sa mi stalo, že som dvakrát odpadla. Prvýkrát to bolo vtedy, keď som si porezala prst. Strašne rýchlo mi klesol tlak a odpadla som. Po prebratí som aj vracala.
Druhýkrát som bola emočne rozrušená a cítila som, že mi strašne rýchlo začalo búchať srdce. Mala som studené končatiny a točila sa mi hlava. Keď som sa išla postaviť, že si pôjdem po vodu odpadla som. Aj tento raz som vracala.

Čo mi tlak stabilizuje?

Väčšinou mám tlak 118 na 75. Pred príchodom menštruácie, alebo ak som rozrušená, tak mi klesá. Pred mesiacom som bola na preventívnej prehliadke a všetky výsledky vyšli dobre.

Ďakujem

Dobrý deň,

lieky na zvýšenie krvného tlaku sa nedávajú.

Vaše symptómy skôr hovoria o tzv. vazovagálnych synkopách, teda v stresovej situácii dôjde k poklesu krvného tlaku a následne k odpadnutiu.

Na toto sa nedáva žiadna liečba, dôležité je, aby sa pacient naučil zvládať takéto situácie. Treba dbať na dostatočný príjem tekutín.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková