Ako vyliečiť bolesť v hrdle a nádchu počas tehotenstva?

Zodpovedané
31. jan 2023

Dobrý deň,

už asi mesiac sa trápim s boľavým hrdlom a nádchou s hustými hlienmi v hrdle, ktoré neviem vykašľať. Lekár mi dal antibiotiká, ktoré mi nepomohli. Výter z hrdla a z nosa bol negatívny. Zajtra idem k nemu znova, nech mi dá výmenný lístok na ORL. Som tehotná, nemôžem si dať skoro žiadne lieky. Dookola som skúšala domáce recepty, čaje, Sinupret, sirupy, Hydro pastilky a pod.

Teraz som si v hrdle všimla bielu hrčku, ktorá vyzerá ako hlien. Aj nižšie v hrdle to mám také viac rozťahané.

Už som zúfalá, ťažko sa mi prehĺta, hrdlo ma stále bolí. Náš obvodný lekár ma nerieši a bez liekov ma pošle domov s hláškou: "Veď to hrdlo nevyzerá až tak zle."

Čo by mi mohlo pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa fotografie ste zahlienená.

Ak vyšli aj stery negatívne, tak zvážila by som podanie ACC long, ktorý pôsobí protizápalovo a pomáha pri odhlienení. Ďalej by sa mohlo zvážiť mikrobiologické vyšetrenie vykašľaného hlienu. Eventuálne odber krvi - serológie na chlamýdie a mykoplazmy.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková