Ako vyriešim môj problém s vyprázdňovaním?

Zodpovedané
11. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému s vyprázdňovaním. Mám 25 rokov, stolicu nemávam pravidelnú a je často tuhá. Vyprázdňovanie sa často tak povediac nehlási samé a je zo začiatku bolestivé. Potom už v pohode.

Jem dostatok vlákniny, jem zeleninu aj ovocie, zrnné pečivo. Pohyb mi nechýba a pitný režim občas kolíše. Niekedy sa zabudnem, ale v celku pijem dosť.

Keď som bola menšia, tak som častejšie aj akoby zadržiavala stolicu. Resp. stiahla som zadok keď ma to prepadlo.

Môže to nejako súvisieť?

Mohlo mi to spôsobiť teraz problémy?

Čo mi pomôže?

V posledný mesiac užívam kvôli snahe si to upraviť lactulosu biomedical. Pomáhala a aj sa krásne všetko uberalo dobrým smerom. No posledný týždeň už akosi účinok akoby slabne (alebo mam menej z čoho by sa vytvorila stolica).

Dnes ma tiež chytili obrovské kŕče a bolesti brucha, čo uvádzajú ako môžme vedľajšie účinky, avšak doteraz sa neobjavili. Lactulosu užívam už celý mesiac aj pár dní. Vraj je možné užívať ju aj dlhodobo, čo je ale tiež nešpecifikované označenie.

Môžem ju užívať takto dlhodobo pravidelne každý deň ráno podľa návodu?

Alebo aj bolesti naznačili, že som si uškodila týmto dávkovaním?

Ďakujem

Dobrý deň,

v takom mladom veku by som neodporučila jesť Lactulosu každý deň. Pri pretrvávajúcej zápche by bolo vhodné doplniť kolonoskopické vyšetrenie, aby sa skontrolovalo hrubé črevo.

Namiesto liekov na zápchu by som odporučila radšej lieky na zlepšenie trávenia, tzv. prokinetiká, ktoré podporujú činnosť čriev, sú však na lekársky predpis, napr. Degan, Costi, Itoprid.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková