Aký máte názor na antidepresíva?

Zodpovedané
17. okt 2020

Dobrý deň,

trápia má závraty, ktoré trvajú vždy 2 týždne. Potom mám mesiac a pol pokoj a znovu sa vrátia. Ešte mám problémy s kolísajúcim tlakom, pocit nevoľnosti v žalúdku až pocit na vracanie, ale bez vracania. Niekedy bolesti brucha, asi čriev.

Mám v poriadku MRI mozgu, neurológiu, kardiológiu, očné, endokrinológiu, krvné testy, sono brucha, ORL, echo srdca, ekg. 24 hodinový Holter s priemernou frekvenciou 69. Mám maximálny pulz 136, minimálny 32. Priemerný tlak 129/70, maximálny tlak 160 min 107.

Jediné zachytené sves 20x bez posunov. Záver z tlakového Holtera . diurnálny rytmus narušený, non-dipper fyziologický vzostup tk pri aktivite.

Niekedy, keď vstávam a sedím postavím sa tak mi odkrví mozog, že sa mi motá hlava a cítim pulz v očiach. Rozbúši sa mi srdce a po chvíli sa vráti do "normálu" asi 85/90. Keď mi robili Holter pred dvomi rokmi, tak som mával maximálny pulz 82. Cvičil som, tak to odôvodňovali tým.

Cvičiť som neprestal, takže nechápem prečo by som mal mať tak vysoký pulz. Už aj pri 90 ma to znervózňuje (telesne). Môj osobný názor je, že lekári na niečo neprišli, alebo nato nevedia prísť čo mi je.

Psychické problémy som predtým nemal a ani nemám ťažké obdobie. Teda okrem zdravotných problémov. Čo sa týka gastroenterológie, už som bol raz, ale nezvládol som podstúpiť toto vyšetrenie.

Poslednú dobu mávam hnačku, ale iba po jedle cez deň. Ráno mám normálnu stolicu. Bol som na psychiatrii, kde mi podľa môjho názoru predpísali antidepresíva len preto že už nevedia čo so mnou robiť.

Aký máte názor na antidepresíva?

Ja by som sa im rád vyhol.

Vysvetlíte mi záver z Holtera?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

pacienti, ktorí majú stále zdravotné ťažkosti aj napriek negatívnym výsledkom z rôznych vyšetrení, sú štandardne odoslaní na psychiatrické vyšetrenie. Vo Vašom prípade si myslím, že je vhodné užívať antidepresíva minimálne 3- 6 mesiacov. Dovtedy by sa mali zmierniť Vaše zdravotné problémy.

Podľa výsledku tlakového Holtera máte krvný tlak v poriadku, len je tam uvedené, že v počas noci nedošlo po kolesu tlaku, krvný tlak by mal mať v noci nižšiu hodnotu ako cez deň. Krvný tlak bol u Vás zvýšený na vrub fyzickej aktivity, liečbu na tlak nepotrebujete.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková