Vysoký krvný tlak v tehotenstve

kejt85
10. jún 2023

Ahojte, nahodou nestretla ste sa s tym niektora? Aktualne som v 10tyzdni tehotna po ivf. Prve tyzdne som lezala pretoze som krvacala, teraz uz ok. Problem je v tom, ze ked sa postavim toci sa mi hlava, busi srdce a mam vysoky krvny tlak. Ked lezim alebo sedim je to celkom fajn. Bola som na internom, kde som mala tlakovy holter. Priemerne hodnoty ok ale zas som vacsinu lezala a ked som stala, wc,vesala pradlo tak tlak 130/95 alebo 130/98 pripadne aj viac ako 100 spodny. Stale som doma na prechadzky nechodim lebo tlak lieta. Lekar z interneho mi predpisal metoprolol 12,5mg denne ale gynekolog neni moc za. Buduci tyzden mi daju ekg holter. S tlakom problem nemam ale aj ked som pred 2rokmi otehotnela rovnaky problem s tlakom hkavne v stoji a namahe. Internista to vtedy uzavrel ako syndrom bieleho plasta. Premyslam este nad echom srdca, pretoze mama je kardiak a lieci sa na vysoky tlak,starka tiez. Deti nemame a babatko je vymodlene. Tak skusam ci sa nenajde mamicka s rovnakou skusenostou. Dakujem

primadona
10. jún 2023

nuž ja som mala vysoký krvný tlak pri všetkých troch tehotenstvách a práve kôoli tomu som mal všetky 3 pôrody vyvolávané a tretia bola akútna sekcia v ôsmom mesiaci práve kôli tlaku.

kejt85
autor
10. jún 2023

@primadona moj internista tvrdi,ze nemam vysoky tlak ze je to neurosomaticke povodu a ako take lieky na tlak napr dopegyt mi nedal...

primadona
10. jún 2023

@kejt85 no ja som brala dopegyt ale už mi potom nezaberal vôbec

sandasan
10. jún 2023

@kejt85 ja som mala takýto tlak a vyšší v tehotenstve najskôr som brala 2x denne dopegyt potom 3x denne keby išiel ešte vyššie pridávajú mi isoptin k dopegytu. Dá sa ešte dosť pridávať. Ja som to mala postupne týždňami ako išli týždne išiel aj tlak hore. Došla som prvý krát do 21tt a teraz do 22tt.

nevenka
10. jún 2023

Ja som mala vysoky az ku koncu, pri tretom a stvrtom dietati. Ale Dopegyt mi velmi nezaberal.
Jedna znama brala strasne vela liekov v tehotenstve, maly je uplne v poriadku, ona mala cez 200 v zaciatkoch, lezala v nemocnici a doslova jej lekari hovorili, ze zachranuju ju a na dieta nemyslia. Lebo to bolo tak strasne s nou.
No a ten spodny mas tak ci tak velmi vysoky. Vplyvom progesteronu tlak v tehotenstve by mal byt nizsi, az neskor stupa. Daco nie je dobre 🤔

kejt85
autor
10. jún 2023

@nevenka uvidim co ten ekg holter, lebo bud mam nejaku vrodenu vadu ktora sa prejavi len v tehotenstve alebo vazne neviem,len zatial mi dal len ten metoprolol a 99 %casu lezim a je mi fajn ale ako sa postavim je to v kely, internista si ide svoje,ze psychika ako mozno z casti ano ale mne sa to moc nezda uprimne, lebo citim aj take chvenie na hrudi ako ked preskakuje srdiecko...dufam ze do stredy dozijem 🙈 kym vyhodnoti vysledky,lebo v utorok nasadi ekg holter

taktotedanie
10. jún 2023

@kejt85 ved si dajte magnezium

kejt85
autor
10. jún 2023

@taktotedanie davam si,nepomaha

kacka945
10. jún 2023

@kejt85 Ja som mala vysoký tlak v tehotenstve, ale liečila som sa na tlak už niekoľko rokov predtým. Keď som otehotnela zmenili mi moje lieky a nasadili dopegyt 3×1...do 5.mesiaca tlak výborný, potom postupne stúpal a ku koncu tehotenstva som už bola na dávke 3×2. Dotiahli sme to do úspešného konca, porodila som v termíne. Mala som plánovanú sekciu kvôli polohe koncom panvovym, no keď som prišla v dohodnutý deň do nemocnice tak z plánovanej bola akútna kvôli veľmi vysokému tlaku ktorý mi tam namerali. Ale ja som to ocakavala keďže ja mam z merania tlaku priam až paniku takže som vedela ze to tak dopadne. Celé tehu mi aj kvôli tomu u lekára tlak nemerali, ale merala som si ho poctivo 2krat denne každucky deň doma a zapisovala si hodnoty. Namerané hodnoty som potom ukazovala svojmu lekárovi. Mne inak paradoxne prechádzky veľmi na tlak pomáhali. Držím prsty aby všetko dobre dopadlo. Pri vysokom tlaku treba hlavne kľud a nepozorovať sa až tak veľmi aj keď to je na tom asi to najťažšie 😉
@kejt85

taktotedanie
10. jún 2023

@kejt85 kolko a ake?

barus26
11. jún 2023

@taktotedanie pri takomto tlaku ani magnezium nepomôže…ja som brala aj 4 denne a nič..
@kejt85 ja som mala tiež problém s tlakom. V oboch tehotenstvách som brala 8 dopegytov denne a k tomu ešte agen. A aj tak moc nepomáhali tie lieky. Ale vydržala som celkom pekne. Prvý pôrod bol 38+2tt a druhý 37+6tt. Ale teda bola som aj v oboch hospitalizovaná kvôli tlaku

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre