Chceme ďalšie dieťa a naša dcéra má CMV vírus. Máme sa dať vyšetriť?

Zodpovedané
23. apr 2019

Dobrý deň,

mojej ročnej dcére zistili CMV vírus. Chceli by sme ďalšie dieťa a čítala som, že je to nebezpečné pre tehotné v prvom trimestri.

Máme sa dať aj s partnerom vyšetriť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste v blízkom kontakte s osobou, ktorá má potvrdený CMV a plánujete otehotnieť, mali by ste sa dať vyšetriť na prítomnosť protilátok v krvi na CMV.

CMV sa prenáša blízkym kontaktom s telesnými tekutinami osoby, ktorá má akvítnu CMV infekciu.

Tehotné ženy a ženy, ktoré sa snažia otehotnieť, by mali dbať na prevenciu. Nemali by zdieľať s nakazenou osobou príbor, pohár, nedávať si cumlík dieťaťa do úst atď.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková