Čím môže byť spôsobené kolísanie hodnôt antigénu CA 125, keď sú všetky moje výsledky v poriadku?

Zodpovedané
25. okt 2022

Dobrý deň,

vo februári 2022 mi zistili zvýšenú hodnotu antigénu CA 125 - konkrétne 40. Následne mi robili CT, ktoré bolo v poriadku a aj gynekologický nález bol v norme. Po mesiaci hodnota klesla na 26, teraz však opäť stúpla na 35,9. Bola som aj na odber HE4, výsledky boli taktiež v poriadku.

Čím môže byť spôsobené kolísanie hodnôt antigénu CA 125, keď sú všetky moje výsledky v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

onkomarker CA 125 nemusí byť zvýšený iba pri onkologických ochoreniach. Zvýšené hodnoty sa môžu môžu objaviť pri rôznych benígnych gynekologických chorobách, ako sú napr. ovariálne cysty a endometrióza.

Mierne zvýšenie tohto markeru sa vyskytuje na začiatku tehotenstva a pri rôznych benígnych chorobách (napr. pankreatitída, cirhóza, benígne gastrointestinálne ochorenia, obličková nedostatočnosť a pod.).

Až výrazné zvýšenie hodnôt CA 125 je prítomné u žien s karcinómom ovárií. Zvýšené hodnoty sú pozorované aj u malígnych ochoreniach endometria, prsníka, gastrointestinálneho traktu a iných.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková