Čo môže byť príčinou neustálej bolesti hrdla?

Zodpovedané
10. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 27 rokov a som neustále chorá. Trápi ma bolesť hrdla pri prehĺtaní, momentálne aj nádcha. Som citlivá na studené. Čokoľvek studené si dám, hneď ma bolí hrdlo. Preto som prestala jest aj jogurty a iné veci, ktoré sú skladované v chlade.

Momentálne som tehotná v 31. týždni a od samého začiatku tehotenstva ma bolí hrdlo. V októbri som brala antibiotiká, lebo vtedy som bola strašne slabá, pocity teploty. Bolesti prestali a o dva týždne tu boli zase.

Odvtedy ma denne bolí hrdlo. Moja doktorka mi neustále dáva kloktať roztok Efloran, ktorý ale nezaberá. Výtery z hrdla mám v poriadku.

Stravujem sa zdravo, jem veľa ovocia a zeleniny, dopujem sa aj cibuľou, cesnakom, zázvorom, citrónom. Pijem čaje, kloktám slanú vodu. Hrdlo ma zakaždým pobolieva a potom to zrazu prepukne. Pri prehĺtaní ma neznesiteľne bolí iba jedna strana hrdla. Mám ho celé červené.

Mám trombofilný stav, užívam denne Anopyrin 100 mg a tiež som mierne anemická. Dlhodobo mám nízke hodnoty železa.

Čo môže byť príčinou neustálej bolesti hrdla?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je vylúčená infekcia, tak za bolesťami hrdla sa môže skrývať alergický zápal, kedy sú sliznice v hrdle opuchnuté a mandle môžu byť zväčšené.

V tomto prípade by ste mali navštíviť ORL lekára, v tomto prípade sú indikované antihistaminiká, lieky proti alergii.

Ak okrem bolesti hrdla pociťujete aj pálenie záhy, tak nadmerná tvorba kyseliny v žalúdku môže byť zodpovedná za bolesť hrdla.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková