Čo signalizuje mužský silne zapáchajúci pot?

Zodpovedané
28. mar 2019

Dobrý deň,

už niekoľko mesiacov pozorujem u manžela veľmi nepríjemne zapáchajúci pot. Predtým sa takto nepotil a vždy som sa tomu čudovala.Toto je úplne iný nepríjemný a štipľavý zápach.

Najprv si z toho robil srandu, potom sa hneval, lebo som mu to každý deň opakovala a až teraz začal pripúšťať, že to zrejme nie je v poriadku.

Prednedávnom bol na preventívke a doktorka mu zistila zvýšené množstvo kyseliny močovej v krvi, na co ma teraz 2 mesiace piť urologický čaj a čaj pri dne na odplavovanie tej kyseliny.

Môže byť ten zápach spôsobený práve nadmerným výskytom kyseliny v krvi?

Existujú nejaké špeciálne testy?

Čo signalizuje mužský silne zapáchajúci pot?

Ďakujem

Dobrý deň,

potenie je prirodzená reakcia nášho organizmu. Nadmerný zápach potu môže signalizovať rôzne ochorenia.

Pot je bez vône a zápachu, nepríjemný zápach vzniká, keď baktérie na pokožke začnú rozkladať bielkoviny a mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v pote. Teplé prostredie v podpazuší vytvára ideálne podmienky na rast a množenie baktérií.

Pot pri strese zapácha viac. Nadmerný zápach môže vznikať aj pri nedostatku zinku v našom organizme. V niektorých prípadoch začne pot zapáchať pri užívaní nových liekov, ako aj pri nosení syntetických materiálov.

Pri ochoreniach ako cukrovka alebo problémy so štítnou žľazou je prítomné nadmerné potenie, pot ako taký vtedy nezapácha.

Štandardne sa nerobia žiadne špecifické testy pri zapáchajúcom pote.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková