Čo znamená biela hrudka na mandli?

Zodpovedané
12. mar 2019

Dobrý deň,

na pravej mandle mám už asi dva mesiace bielu hrudku. Jednu sa mi podarilo vybrať, no jedna nejde von. Asi rok mám na tej strane aj uzliny.

Čo to znamená?

Ďakujem

Dobrý deň,

biele hrudky na mandliach sú tzv. čapy. Úlohou mandlí je zachytiť baktérie, zlikvidovať ich a zabrániť tak infekcii. Usmrtené baktérie sú vypudené do ústnej dutiny, následne dôjde k ich prehltnutiu a cez tráviaci systém sa dostávajú z tela vonku.

Ak sú madle častými zápalmi oslabené, nedokážu vylúčiť zo seba zvyšky baktérií, čo sa prejaví ako biele bodky alebo hrudky na mandliach. Tieto hrudky by sa mali dať zotrieť špachtličkou.

Ak problém pretrváva dlhodobo mali by ste navštíviť lekára, aby sa mohol odobrať biologický materiál z mandle na mikrobiologické vyšetrenie. (pozn. pri angíne sú mandle posiate tiež bielymi hrudkami, ale sú prítomné aj iné príznaky ako horúčka, sťažené prehĺtanie, bolesti hrdla).


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim poistenkám a poistencom množstvo benefitov. Získajte výhody v podobe príspevkov na zuby, oči či operáciu kŕčových žíl.
www.union.sk/zmena-zdravotnej-poistovne