Čo znamená dysplázia krčka maternice?

Zodpovedané
22. júl 2020

Dobrý deň,

v júni som bola na preventívnej prehliadke u gynekologičky. Priplatila som si aj za tie špeciálne cytologické vyšetrenia. Neviem presne aké vyšetrenia to obsahuje, ale bolo to to drahšie vyšetrenie.

Po 3 týždňoch som volala sestričke, že či je všetko ok. Vynadala mi, že keby nebolo, tak by mi volali a vraj volám zbytočne. Lenže včera som išla na e-pobočku VŠZP a tam som si pozrela moje vyšetrenia a našla som si tam že:

Kód výkonu / lieku: 9952
Zdravotný výkon / liek: LIQUID BASED CYTOLOGY
Kód diagnózy: N87.0
Diagnóza: ĽAHKÁ DYSPLÁZIA KRČKA MATERNICE

A potom som si tam ešte našla:

Kód výkonu / lieku: 7229
Zdravotný výkon / liek: VYŠETRENIE INÝCH ZÁPALOV ŽENSKÝCH PANVOVÝCH ORGÁNOV (MIMO CHLAMÝDIÍ A HPV)
Kód diagnózy: N87.1
Diagnóza: STREDNÁ DYSPLÁZIA KRČKA MATERNICE

Skoro som skolabovala, že ja mám nejakú dyspláziu krčka maternice.

Čo to znamená?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ako lekári dávame vyšetrovať napr. ster z krčka maternice, tak kvôli poisťovni musíme zadať kód určitej diagnózy, aby sa vedelo, prečo sa realizuje dané vyšetrenie.

Pri stere z krčka maternice sa zadáva kód dysplázie krčka maternice, alebo aj nádor krčka maternice. A neznamená to, že dané ochorenie máte. Ide o čisto byrokratickú záležitosť a ak by ste mali zlý výsledok, tak Váš lekár by Vás o tom určite informoval.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková