Čo znamená pálenie na jazyku a žltý povlak?

Zodpovedané
27. apr 2022

Dobrý deň,

už asi mesiac mám také pálenie na jazyku a sem tam aj v hrdle. Už asi týždeň mám jemne žltý povlak na jazyku. Moja obvodná mi nasadila už 2 ATB a kvapky do nosa, lebo mi zatekajú aj sople. Dnes mi nasadila probiotiká, vyplachujem Glimbaxom, pijem šalviové čaje, cumlem Tantum Verde. Niekedy je to menej cítiť, inokedy je to pálenie intenzívnejšie. Povlak zatiaľ neustupuje. Môžem povedať, že to najviac páli asi v strede jazyka. Pred rokmi mi diagnostikovali reflux. Keď som aj mala kyselinu, nikdy má jazyk nepálil.

Čo to môže byť?

Aj som sa objednala na gastro.

Ďakujem

Dobrý deň,

povlak na jazyku môže byť aj reakcia organizmu na užívanie antibiotík, teda môže ísť o premnoženie kvasiniek.

Reflux môže spôsobiť tiež pálenie jazyka a súčasne aj pálenie záhy. V tomto prípade je vhodné zahájiť liečbu refluxu. Može isť aj o neurologický problém. Teda nerv, ktorý inervuje jazyk je mierne poškodený a v tomto prípade sa odporúča Milgamma.

Povlak na jazyku ďalej spôsobujú aj farebné zubné pasty.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková