Čo znamená silná bodavá bolesť na ľavej strane chrbtice a hrudníka?

Zodpovedané
13. apr 2019

Dobrý deň,

mám 33 rokov a dve deti. Keď som bola v puberte, mala som často také problémy, že z ničoho nič ma začalo veľmi pichať v oblasti ľavej lopatky až dopredu na hrudník. A to až tak, že sa mi veľmi zle a ťažko nadychovalo. U lekárky mi bolo zistené len to, že mám trochu krivú chrbticu doľava v oblasti lopatky.

Ako som rástla, rodicia nič neriešili. Prešlo veľa času, tieto pocity sa úplne vytratili. Ale teraz sa vrátili až tak, že keď som minulý mesiac spala, tak v noci na ľavej strane zrazu som sa zobudila na veľmi pichľavu bolesť. Presne ako kedysi. Ľavá strana chrbtice v okolí lopatky až dopredu sa ťahá na hrudnik. Nemôžem sa pritom nadýchnuť, len úplne malinko. Musela som vstať a behať, cvičila som rukou, predkláňala sa. Po 20 minútach to prestalo. Odvtedy nemôžem spať na ľavej strane, lebo ma tam vždy začne pichať.

Niekedy sa mi to stáva aj cez deň a trvá to pár minút. Vždy su musím pocvičiť a prejde to.

Čo to môže spôsobovať?

Mám narušený nejaký blok alebo nerv?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vo Vašom prípade bude príčina vašich ťažkostí v chrbtici.

Ak bola u Vás zistená v detstve krivá chrbtica, tak dôležité je pravidelné cvičenie pod dohľadom fyzioterapeuta a správne držanie tela.

Pri krivej chrbtici nie sú svaly v správnej polohe, v akej by mali byť, to znamená, že niektorá časť svalu je skrátená a iná natiahnutá. Preto nervy, ktoré prechádzajú touto oblasťou môžu byť utlačené stiahnutými svalmi.

Na presné určenie príčiny je vhodné ortopedické vyšetrenie. Základom liečby je pre Vás spomínané cvičenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková