Čo znamená skratka IBPTR vo výsledkoch?

Zodpovedané
14. jan 2019

Dobrý deň,

bola som na záťažovom teste na bicykli kvôli tomu, že zvyknem mat vyšší tep. Dali mi len výsledky a povedali mi, že je to dobre. Čo znamená skratka IBPTR?

Ďakujem

Dobrý deň,

iBPTR je skratka pre inkompletný (neúplný) blok pravého Towarovho ramienka. Blokády v srdcovom prevodovom systéme sú pomerne častým nálezom.

Funkciu srdca zabezpečuje tzv. prevodový systém srdca, ide o typ buniek, ktoré dokážu vytvoriť a viesť elektrické vzruchy. Inkompletný BPTR sa vyskytuje najmä u zdravých ľudí a športovcov.

Ak by sa na EKG zázname objavil komplentý (úplný) BPTR, môže sa za ním skrývať ischemická choroba srdca, preťaženie pravej časti srdca alebo pri pľúcnej embólii.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková