Čo znamená stopová mitrálna a ľahká trikuspidálna regurgitácia?

Zodpovedané
20. mar 2023

Dobrý deň,

bola som na vyšetrení u kardiológa, ktorý mi vystavil lekársku správu. V nej bolo uvedené: Stopová mitrálna regurgitácia a ľahká trikuspidálna regurgitácia. Lekár mi kázal merať si tlak, inak nič nepovedal ani nevysvetlil a správu som si prečítala až doma.

Prosím, čo to znamená, mám sa obávať a môžem športovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

mitrálna regurgitácia je stav, keď sa chlopňa dostatočne neuzatvorí a krv sa vracia naspäť z ľavej komory do ľavej predsiene.

Pri trikuspidálnej regurgitácii sa krv vracia z pravej komory do pravej predsiene. Vo Vašom prípade ide o stopovú regurgitáciu, teda nález nie je závažný, ide o minimálne zmeny, nemusíte mať obavy.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková