Čo znamenajú opakujúce sa fľaky na jazyku?

Zodpovedané
22. apr 2022

Dobrý deň,

už 2 - 3 roky sa mi na jazyku vytvárajú takéto fľaky - vždy na rovnakej časti jazyka. Vyšetrenia u ORL, gastro a zubára v poriadku. Nevedia prísť na príčinu. Nemám ich stále, no každý druhý mesiac sa objavia (väčšinou som ich spozorovala v polke ms cyklu).

O čo môže ísť?

Existuje ešte nejaké vyšetrenie?

Väčšinou tak do týždňa zmiznú, hlavne po užití orálnych probiotík BioGaia.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa fotografie pôjde najskôr o mapovitý jazyk. Príčin je veľa. jednou z nich z nich sú dedičné predispozície. Ochorenie zhoršujú stresové stavy, strach či úzkosť alebo depresia.

Ďalšou možnou príčinou sú problémy s trávením. Najčastejšie gastroezofageálny reflux, teda návrat potravy zo žalúdka do pažeráka alebo infekcia Helicobacterom pylori. Mapovitý jazyk môže byť aj prejavom psoriázy a aj pro borelióze sa môže objaviť takýto jazyk.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková