Dostávajú sa protilátky z očkovania do materského mlieka?

Zodpovedané
22. nov 2021

Dobrý deň,

dojčím 1,5 ročného syna a som zaočkovaná dvomi dávkami Pfizer. Chcela by som ho už pomaličky odstaviť, ale čaká ma tretia dávka vakcíny.

Je pravda, že sa protilátky dostanú do mlieka?

V tom prípade uvažujem, že by som počkala na očkovanie.

Ako dlho sa tieto protilátky môžu do mlieka uvoľňovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

po očkovaní sa dostávajú protilátky do materského mlieka v menšej miere ako po prekonaní Covid-19. Dobu uvoľňovania protilátok do materského mlieka sa ešte nedá presne určiť, pretože je to stále vec skúmania.

Je však dokázané, že tieto protilátky môžu ochrániť dieťa pred touto infekciou.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková