Epilepsia a diabetes. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
30. jún 2020

Dobrý deň,

mám epilepsiu a komplexné záchvaty s generalizáciou. Brala som veľa liekov - Orfiril 300, potom 500 plus Diazepam 5 mg k tomu 2x za deň ráno a večer.

Pred tromi týždňami mi to neurológ zmenil na Depakine 500 mg a Diazepam 10 mg. 2 tbl Diazepamu večer plus tabletku Dekapine.

Asi pred tromi mesiacmi mi zistili aj diabetes 1 typu. Som na inzulínovej pumpe a nemôžem dostať cukor pod kontrolu. Stále mám hypo alebo hyper glykémiu.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

k liečbe epilepsie by sa mal vyjadriť neurológ, a čo sa týka diabetu, tak zvyčajne trvá dlhšiu dobu, kým sa pacient naučí počítať si sacharidové jednotky, dbať na stravu.

V niektorých prípadoch diabetologóvia posielajú svojich pacientov znovu na hospitalizácie za účelom odsledovania glykémii, nájdenia príčiny nedostatočnej kompenzácie glykémii a následne sa upraví dávkovanie inzulínu a životospráva.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková