Existuje prevencia, ako predísť tvorbe kŕčových žíl?

Zodpovedané
1. mar 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom kŕčových žíl.

Existuje nejaká prevencia, ako predísť ich tvorbe?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa u Vás v rodine vyskytujú kŕčové žily, tak je vysoká pravdepodobnosť, že ich budete mať aj Vy.

Prevenciou pred vznikom kŕčových žíl je nezaťažovať dolné končatiny nehybným státím, udržať si optimálnu hmotnosť, obmedziť fajčenie, mať dostatočný pohyb a prísun vitamínu C, taktiež je potrebné nosiť vhodnú obuv a dostatočne voľný odev.

Na prevenciu a liečbu cievnych ochorení a kŕčových žíl sú určené tzv. kompresné pančuchy. Kompresný tlak podporuje žilový obeh, odstraňuje príznaky spojené so zadržovaním tekutín, pôsobí preventívne proti opuchom nôh, kŕčovým žilám a žilovej trombóze.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková