Heterozygot a zvýšená kyselina listová v tehotenstve. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
3. sep 2020

Dobrý deň,

mám heterozygot mthfr c677t. Doktorka povedala, že je to ok. Vraj to má každý tretí. Čítala som, že telo nevie spracovať kyselinu listovú na folat.

Ja mám ale zvýšenú kyselinu listovú. Norma je do 54 a ja mám 74.

Momentálne som v 8. týždni tehotenstva. O bábo sme sa snažili 3 roky. Stále som užívala vitamíny pre tehotné. Viac ako 400 denne som neužívala nikdy. Teraz užívam iba 400.

Podľa doktorov to nevadí, že sú zvýšené.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že nie je problém to, že máte zvýšenú kyselinu listovú. A naozaj ide o mutáciu, ktorá sa vyskytuje pomerne často.

Kyselinu listovú užívajte podľa doporučenia hematológa a gynekológa. V tehotenstve je zvýšená potreba kyseliny listovej v organizme.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková