Hnačka počas tehotenstva

Zodpovedané
23. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Som tehotná a trápia ma hnačky, asi tak 1 až 2krát denne. Už dlho sa liečim na štítnu žľazu. Beriem Euthyrox.

Poradíte mi?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri hnačkách sú dôležité anamnestické údaje a to trvanie hnačky, (dni alebo týždne,) kontakt s osobami s infekčnými ochoreniami, stravovacie návyky a v neposlednom rade podrobný popis ťažkostí.

Pri akútnych hnačkách sa odporúča na pár dní diéta (sucháre, horký čaj, slepačí vývar, banán, obmedzenie mliečnych výrobkov), čierne uhlie a probiotiká.

Ak hnačky neprestávajú alebo trvajú dlhšie ako tri týždne robí sa kultivačné vyšetrenie stolice, pri ktorom sa vzorka stolice alebo výter z konečníka posiela na mikrobiologický rozbor do laboratória. Pri vylúčení infekčnej príčiny sa pátra po ďalších príčinách hnačky. V tehotenstve sa u niektorých žien vplyvom hormonálnych zmien môžu objaviť hnačky. Na určenie presnej príčiny je teda potrebné komplexné vyšetrenie pacienta, vrátane odberov a vyšetrenia stolice.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim poistenkám a poistencom množstvo benefitov. Získajte výhody v podobe príspevkov na zuby, oči či operáciu kŕčových žíl.
www.union.sk/zmena-zdravotnej-poistovne