Ja aj manžel máme svrbenie po celom tele. Aké vyšetrenia máme podstúpiť?

Zodpovedané
16. dec 2019

Dobrý deň,

s manželom máme od cca augusta problém so svrbením pokožky na celom tele. V septembri som navštívila kožnú lekárku a povedala mi, že nemám svrab. Označila to ako dermatitídu. Dala mi krémy, ale nepomohli mi.

U mňa to svrbenie ale nie je až také silné ako u manžela. Ten v októbri navštívil svoju kožnú lekárku a tá povedala, že nevie o čo ide. Nasadila mu kortikoidy a krém. Jeho extrémne svrbenie ustúpilo, no naďalej pretrváva.

Naša dvojročná dcérka takýto problém nemá. Svrbenie je bez vyrážok a pokožka je začervenaná len pri poškrábaní. Manželovi sa začali robiť pred dvoma dňami vyrážky na penise a aj na semenníku. Jednu má ešte v oblasti podbruška. To sa stalo až po návšteve termálneho kúpaliska.

Čo sa týka mňa, tak ma svrbia vo väčšine kolená a lýtka.

Akého lekára by sme mali osloviť, alebo aké typy vyšetrení by sme mali podstúpiť?

Manžel je zdravotnícky záchranár a ja som na rodičovskej dovolenke a som znovu tehotná.

Mala by som oboznámiť gynekológa s mojim kožným problémom?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že uvedený problém patrí do rúk dermatológa. Dôležité je nájsť príčinu, ktorá spôsobuje svrbenie. V niektorých prípadoch je však príčina svrbenia neznáma.

Na dermatológii sa robia aj kožné testy, indikovať ich však musí dermatológ. Čo sa týka vyrážok u manžela, tak mal by ich ukázať dermatológovi.

Gynekológ by mal vedieť o všetkých ochoreniach a liekoch, ktoré beriete počas tehotenstva.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková