Je hodnota D-diméru 2,48 nebezpečná?

Zodpovedané
21. nov 2019

Dobrý deň,

som mesiac po operácii kolena. Dva týždne dozadu mi praskla cieva v kolene, tak mi to zakrvácalo. Dva dni mi vyberali krv. Doktorka z hematológie mi vysadila všetko na riedenie, aby to prestalo krvácať a už nechceli ťahať z kolena krv, aby sa to zastavilo. Mám tam hematóm. Každý týždeň chodím na odber krvi, keďže mám trombocytézu.

Doštičky mi klesli, ale zvýšil sa i D dimer. Minulý týždeň stúpol na 1,48 a dnes už na 2,48. Hematologička mi dala aspoň pol tablety Stadipirinu. A že uvidí, či sa to upraví. Vraj ak by mi opuchlo lýtko, tak mám prísť. D-dimér môže byť zvýšený ešte tým hematómom v kolene, lebo ešte stále je opuchnuté.

Je táto hodnota D-diméru nebezpečná?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

D-dimér je hodnota, ktorá stúpa v krvi najčastejšie vtedy, ak je prítomná v cievach krvná zrazenina.

Ďalej vyššie hodnoty tohto parametra môžu byť pri zápalových ochoreniach.

Ak hodnota D-diméru stúpa, tak by sa podľa mňa malo zrealizovať sonografické vyšetrenie operovanej dolnej končatiny, aby sa vylúčila alebo potvrdila trombóza.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková