Je nutné si pichať injekcie na riedenie krvi po prekonaní Covidu-19 v treťom trimestri?

Zodpovedané
10. feb 2022

Dobrý deň,

pred mesiacom som prekonala Covid-19 s ľahkým priebehom. Všade čítam, že tehotným ženám predpisujú po covide Fraxiparine. Mne nič také nepovedali. Brali mi krv, mala som len zvýšený D-dimér 2,45. Nič mi k tomu nepovedali.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

pichanie Fraxiparinu po prekonaní Covid-19 nie je štandardne odporúčané, teda pokiaľ nemáte ťažkosti ako bolesti na hrudníku alebo sťažené dýchanie.

Ak išlo o ľahký priebeh, tak sa nepodávajú lieky na riedenie krvi. D-dimér je fyziologicky zvýšený v tehotenstve, teda nepovažuje sa to za patológiu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková