Je nutné vybrať žlčové kamene, aj keď nespôsobujú ťažkosti?

Zodpovedané
16. feb 2019

Dobrý deň,

mojej 47 ročnej mamke pri nedávnom vyšetrení zistili prítomnosť žlčových kameňov, ktoré jej nespôsobovali výrazné ťažkosti. Iba občas bolesť pod pravým rebrovým oblúkom po určitom jedle. Po rozhovore s doktorkou zvažuje o ich odstránení.

Je nutné ich vybrať, aj keď nespôsobujú ťažkosti?

Existujú neinvazívne postupy alebo len chirurgické odstránenie?

Ako dlho trvá priemerná rekonvalescencia po zákroku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v dnešnej dobre prevláda názor, že kamene v žlčníku by nemali byť prítomné, preto sa odporúča cholecystektómia - operačné vybratie žlčníka s kameňmi.

Ak by sa neodstránil žlčník s kameňmi, tak v budúcnosti môžu hroziť tzv. žlčníkové záchvaty alebo akútna pankreatitída, ktorú spôsobí kameň uvoľnený zo žlčníka, okrem iného hrozí aj chronický zápal žlčníka.

Cholecystektómiu je preto lepšie urobiť ešte predtým, ako má pacient vyššie uvedené ťažkosti. Štandardne sa operuje laparoskopicky. Otvorená operácia sa realizuje pri komplikovanejších žlčníkoch (zápaly, prebiehajúce infekcia...)

Rekonvalescencia po operácii trvá štandardne 4-6 týždňov, treba mať na pamäti, že aj po operácii treba dodržiavať diétne opatrenia ako napr. vyhýbanie sa mastným a ťažkým jedlám, príliš korenistým jedlám, pacienti by mali obmedziť smotanové a plnotučné potraviny.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková