Je potrebné nosenie kompresných pančúch po trombóze?

Zodpovedané
26. máj 2020

Dobrý deň.

pred rokom som prekonala hlbokú žilovú trombózu na začiatku tehotenstva. V apríli už bola žila rekanalizovaná, tak mi na cievnej ambulancii povedali, že kontrola už nie je potrebná. Na kontrolné sono ma neposlali ani pred pôrodom a ani po ňom.

Som sledovaná len na hematologickej ambulancii s príslušnou liečbou.

Noha ma stále dosť pobolieva, oproti pravej je opuchnutá.

Je to bežný jav?

Stále nosím kompresné pančuchy.

Je to ešte potrebné?

Môže mi ich predpísať aj všeobecný lekár, keď som na odbornej cievnej ambulancii bola naposledy pred rokom?

Je potrebná nejaká pravidelná kontrola na cievnej ambulancii?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ je cieva rekanalizovaná a ste sledovaná na hematológii, tak nie sú potrebné cievne kontroly.

Ak však máte ťažkosti, tak sa môžete znovu objednať na kontrolné vyšetrenie. Kompresné pančuchy Vám môže predpísať iba cievny chirurg a dermatológ, alebo si ich môžete kúpiť sama na plnú úhradu.

Ak bola na končatine hlboká venózna trombóza, tak často pretrvávajú aj 5 rokov po trombóze príznaky ako opuchy dolných končatín a bolesti končatiny. preto má význam nosenie kompresných pančúch.

Z cievnej ambulancie Vás vyradili pravdepodobne preto, lebo nález bol v poriadku. Avšak opuchy môžu ešte nejakú dobu pretrvávať.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková