Je zväčšená echogenita nebezpečná?

Zodpovedané
26. feb 2022

Dobrý deň,

zistili mi zvýšené pečeňové testy.
ALP: 2,18
GMT: 1,25
bilirubin 38

Absolvovala som sono a mám zväčšenú echogenitu a obličkové kamene. Žlčník je vraj v poriadku.

Mohli byť tieto hodnoty zväčšené aj kvôli tomu?

Bojím sa, lebo ALP je zvýšené aj pri nádoroch.

Ďakujem

Dobrý deň,

zvýšená echogenita sa objavuje pomerne často. Znamená to, že zobrazená pečeň má na sone vyššie sýtenie ako za bežných okolností. Neznamená to zatiaľ žiadne ochorenie.

Vaše zvýšené krvné parametre sú zvyčajne zvýšené pri problémoch so žlčníkom. Krvný odber by sa mal ešte zopakovať a ak budú tieto parametre stále vyššie, tak je vhodné doplniť gastroenterologické vyšetrenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková