Kedy sa mám dať preočkovať tetanovkou?

Zodpovedané
9. okt 2018

Dobrý deň,

Chcela som sa spýtať ohľadom preočkovania tetanovkou. V roku 1998 sme boli všetci klasicky preočkovaní v škole proti tetanu. V roku 2009 ma doktorka preočkovala Imovaxom. Chcela som sa spýtať, kedy by som mala absolvovať ďalšie preočkovanie? V roku 2019 alebo až 2024?
Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
Očkovanie proti tetanu sa u dospelých očkuje každých 15 rokov, štandardná schéma očkovania je taká, že u dospelých sa očkuje prvýkrát v 30tich rokoch, následne každých 15 rokov. V niektorých prípadoch sa očkovanie robí skôr, a to napr. pri poraneniach, úrazoch, popáleninách, kedy je odhalený kožný kryt. Ak ste boli očkovaná v roku 2009, ďalšie očkovanie by malo byť v roku 2024.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková