Kolísavý tlak a vysoký tep

Zodpovedané
5. jan 2019

Dobrý večer,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Moja mamka sa už dlhú dobu lieči na vysoký tlak. Posledné dva týždne ho ma strašne kolísavý a pritom má aj vysoký tep. Raz má tlak 158/89 a pulz 92. Potom jej klesne na 109/73 a pulz 83. Zmeny tlaku na sebe pociťuje tak, že ju veľmi bolí hlava a strašne jej búši srdce.

Lekári jej robili EKG a všetko je v poriadku. Je liečená aj na cukrovku a štítnu žľazu. Má to vplyv na tlak?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
Ochorenie štítnej žľazy a cukrovka môžu ovplyvniť hodnoty krvného tlaku, najmä vtedy ak nie sú dostatočne kompenzované, napr. vysoké hodnoty glykémii, zvýšená hladina hormónov štítnej žľazy. K výkyvom tlaku môže dôjsť pri vyčerpaní, pri viróze, pri strese, pri akejkoľvek bolesti atď. V niektorých prípadoch sa krvný tlak spontánne upraví, ak nie je vhodné navštíviť lekára, ktorý na základe podrobného vyšetrenia môže upraviť liečbu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková