Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ktoré vyšetrenie je smerodajné pri zápale v tele?

Zodpovedané
30. aug 2019

Dobrý večer,

mám 52 rokov a chcem sa poradiť ohľadom môjho problému.

V roku 2016 som mala FW 36/70 a CRP 11,80 mg/l. Bolo mi povedané, že výsledky z preventívky sú v poriadku, ale ja si to nemyslím. Pred pred rokom som mala robené predoperačné vyšetrenie a v laboratórnych výsledkoch bolo CRP 4,42mg/l. Absolvovala som jednodňový zákrok HSK, curretage fractionata (hystológia v poriadku).

Znížil sa mi zápal a je hodnota 4,42 v poriadku?

Môžem svojho lekára pri najbližšej preventívke požiadať o vyšetrenie obidvoch hodnôt (aj za cenu priplatenia), alebo je dané a smerodajné len jedno z týchto dvoch vyšetrení?

Momentálne mám 11. deň ráno 2 x riedku stolicu a raz za deň kŕče v bruchu. Hlad pociťujem, ale stravujem sa diétne ako pri hnačke. Beriem 1x denne Endiex. Mám obavy, či sa niečo nezanedbalo z minulosti.

Môžem mať onkologické ochorenie hrubého čreva alebo zápal žalúdka?

Rest na OK v 2014 neg.
Gastroskopia v 2019 - Dispepsia, lieky vysadené v roku 2016 pre zlepšenie stavu.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

sedimentácia sa vyšetruje bežne pri každej preventívnej prehliadke.

CRP nie je štandardne súčasťou preventívnej prehliadky, dnes už lekári majú zvyčajne na ambulanciách CRP prístroj, teda môžete si pýtať vyšetriť CRP na vlastnú úhradu.

Z hodnoty CRP 11 sa nedá určiť diagnóza, ale je to iba mierne zvýšená hladina, napr. obézni ľudia majú často CRP okolo 18.

Podozrenie na rakovinu hrubého čreva je vtedy, ak je pozitívny test na okultné krvácanie. Mal by byt realizovaný každé dva roky pri preventívnej prehliadke. Ak bola gastrofibroskopia negatívna, tak zápal žalúdka by ste nemali mať.

Pri pretrvávaní tráviacich ťažkosti by sa mali realizovať krvné odbery, výter z konečníka a podľa zváženia ošetrujúceho lekára gastroenterologické vyšetrenie.

Dovtedy je vhodné užívať probiotiká.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková