Má môj manžel nábeh na infarkt?

Zodpovedané
23. aug 2021

Dobrý deň,

chcela som sa informovať či je v poriadku krvný tlak 138/80. Manžel má vždy ráno krvný tlak cca od 120 - 125/80. Keď si ho odmerá večer, tak má 138/80 až 140/80. Má 26 rokov, je fajčiar a prácu má manuálne náročnú. Cíti sa dobre.

Nejako sa mi to nepozdáva, ale on nechce navštíviť lekára.

Je taký tlak nebezpečný alebo je to v poriadku?

Mám strach, aby sa mu niečo nestalo.

Nemôže dostať infarkt?

V rodine majú problém s vysokým tlakom.

Ďakujem

Dobrý deň,

vysoký krvný tlak je vtedy ak sú hodnoty nad 140/90. Hodnoty krvného tlaku Vášho manžela sú podľa mňa ešte v poriadku.

Srdcový infarkt nezávisí iba od krvného tlaku, ale rizikovým faktorom je aj fajčenie, pozitívna rodinná anamnéza na srdcovo-cievne ochorenia, vysoké hodnoty tukov v krvi a sedavé zamestnanie.

Určite je vhodné, aby si Váš manžel pravidelne kontroloval krvný tlak. Okrem toho môže užívať preparáty horčíka.

Ak však má problémy s dýchaním, bolesti na hrudníku, tak je potrebná návšteva lekára. Ďalej sa odporúča denne aspoň chôdza 30 minút a prestať fajčiť.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková