Mám bolesť ruky a žíl. Vrátila sa mi trombóza?

Zodpovedané
10. nov 2019

Dobrý deň,

mala som trombózu ruky z kanyly a zápal žíl. Na poslednej kontrole mi povedali, že je to lepšie. Sestrička mi ešte obviazala ruku kompresívnym (elastickým) obväzom. Na druhý deň ráno som sa zobudila so strašnou bolesťou ruky. Rýchlo som dala preč obväz a celé zápästie a chrbát dlane (opačná strana ruky) až ku prstom bol opuchnutý. Nebolo vidno žily vôbec, lebo to bolo moc napuchnuté. Až k večeru to postupne začalo odpúchať.

Na ďalší deň mi zase tak žily navierali. Dá sa s nimi až hrať. Ruka boli stále, natieram si ju octanovou masťou.

Mohla sa mi vrátiť trombóza kvôli slabému prietoku krvi?

Beriem Fraxiparine 0,4 - 2 krát denne.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

trombóza sa diagnostikuje na základe sonografického vyšetrenia, preto Vám nemôžem potvrdiť či máte alebo nie trombózu.

Ak si však podávate Fraxiparine, tak nemalo by dôjsť k vzniku ďalšej trombózy pokiaľ nemáte zistenú žiadnu poruchu zrážanlivosti krvi.

Bandáž elastickým obväzom sa používa štandardne ako prevencia trombózy. Ak by Vám začala opucháť horná končatina a pretrvávali by aj bolesti, tak by som odporučila kontrolné chirurgické/cievne vyšetrenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková