Mám nárok na invalidný dôchodok, keď nosím naslúchadlo?

Zodpovedané
9. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Od detstva mám problém so sluchom, mám zníženú počuteľnosť. Neskôr mi bol na pravé ucho pridelený strojček - naslúchadlo.

Sluch sa mi zhoršil a pred rokom som ho dostala už aj na ľavé ucho. Od okolitých ľudí neustále počúvam, že prečo si nepožiadam o invalidný dôchodok.

Mám si ho požiadať o invalidný dôchodok pri mojich problémoch?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri nedoslýchavosti záleží od toho na koľko percent je znížený sluch, hodnotí sa to v % podľa tzv. Fowlera.

Na získanie čiastočného invalidného dôchodku musí byť prítomná ťažká obojstranná nedoslýchavosť, teda 80% podľa Fowlera.

Pri strednej ťažkej nedoslýchavosti nie je nárok na invaliditu.

Poraďte sa so svojím lekárom, ktorý si prezrie Vaše nálezy a môže ich ukázať posudkovému lekárovi.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková