Mám si zopakovať test na okultnú krv v stolici?

Zodpovedané
16. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 52 rokov a už piaty týždeň mám vždy len ráno redšiu stolicu. Cez deň ma nepreháňa a môžem zjesť čokoľvek.

Užívala som Endiex, Čierne uhlie, Hylak. Spravila som si test na OK zakúpený v lekárni RapiClear a čiarka pri písmene C bola viditeľná. Pri písmene T bola veľmi slabá.

Išla som s tým k obvodnému lekárovi, ktorý mi dal ich skúmavku QuikRead a povedal, že oni majú dobrý prístroj na OK. Test bol negatívny. Krvný obraz bol v poriadku. Akurát som tam nemala FW, pričom pán doktor mi hovoril, že aj to bude v KO. Budem to dodatočne žiadať. Čakám ešte na výsledky z celiakie a histaménu. A 2 vzorky zo stolice ešte prídu.

Mám si sama ešte zopakovať test na OK, keďže bola viditeľná veľmi slabá čiarka?

Je test u lekára presnejší?

Záleží aj na množstve odobratej stolice?

Postupovala som tak, ako mi sestrička povedala. Trikrát vpich do stolice na rôznych miestach. Tekutina, ktorá bola v ampulke sa zafarbila do bledohneda.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno, postupovali ste správne pri odbere vzorky.

Testy na OK u lekára sú presnejšie ako tie, ktoré si kúpite v lekárni. Ak si však chcete byť úplne istá, že nález na hrubom čreve je v poriadku, tak každý pacient po 50tke bez ohľadu na to či vyjde tento test pozitívne alebo negatívne, má nárok na preventívnu kolonoskopiu.

Na preventívnu kolonoskopiu chodí priemerne 2% pacientov. Je to veľmi málo, preto neváhajte a môžete osloviť Vášho lekára, že máte záujem o toto vyšetrenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková