Mohla by byť trombóza aj v stehne?

Zodpovedané
13. máj 2020

Dobrý deň,

poprosila by som o Váš odborný názor. Už skoro mesiac ma trápia bolesti ľavého stehna. Začalo to cez Veľkú noc, kedy som prvýkrát pocítila bolesti stehna a pichanie v oblasti stehna. Boli vystreľujúce od kolena vyššie a cítila som ich pri vstávaní zo stoličky.

Cez Veľkú noc som absolvovala menšiu túru, tak som si myslela, že tieto bolesti sú spôsobené svalovicou, resp. svalovou únavou po túre. Pár dní som oddychovala, nenamáhala som si nohu, dávala som si ľadové obklady na nohu a natierala masťou Fastum gél.

Prišiel ďalší víkend, opäť som bola v prírode a prešla som cca 5 km. Potom sa opäť ozvali bolesti a pichanie stehna. Cez týždeň bolesti ustúpia, nakoľko si nohu nenamáham a mám sedavú prácu (pracujem v administratíve).

Cez víkend, keďže vtedy chodím do prírody sa bolesť ozve opäť. Pri chôdzi bolesť vôbec necítim, ale akonáhle prídem domov a sadnem si, tak sa nemôžem postaviť.

Pri "študovaní" mojich príznakov na internete som našla, že by mohlo ísť o trombózu. Avšak, ja nemám kŕčové žily.

Mohla by byť trombóza aj v stehne?

Som objednaná na neurologické vyšetrenie, avšak kvôli súčasnej situácií, som dostala termín až na začiatok júla.

Ďakujem

Dobrý deň,

trombóza môže byť kdekoľvek v tele v žilovom systéme, aj bez toho, aby ste mali kŕčové žily. Pri podozrení na trombózu by ste mali navštíviť Vášho lekára, ktorý Vám môže odobrať krv na D-dimér.

Je to parameter, ktorý je vždy zvýšený v krvi, ak je prítomná trombóza. Pri zvýšenej hodnote je potrebné doplniť sonografické vyšetrenie, avšak trombóza v oblasti stehna je akútny stav a ťažkosti by ste mali stále.

Preto si nemyslím, že vo Vašom prípade pôjde o závažnú trombózu, ak vôbec ide o trombózu. Môže ísť o preťaženie svalov, šliach alebo dráždenie nervov v okolí.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková