Mohla som preniesť streptokoka na deti a muža?

Zodpovedané
8. mar 2023

Dobrý deň,

pred týždňom mi v hrdle zistili streptokok, užívam už 5 dní antibiotiká. Ešte, keď ma hrdlo bolelo, s manželom som sa bozkávala, deti som však na ústa nebozkávala. Nič im nie je ani mužovi. Už je to dva týždne od mojich symptómov.

Mám im dať pre istotu urobiť kontrolný výter, aj keď im nič nie je?

Je veľká šanca, že ho odo mňa dostali a nemajú príznaky?

Ak ho dostali a ja doberiem lieky, pôjdem na kontrolný výter, streptokok zmizne, ale náhodou ho budú mať deti alebo manžel bez príznakov a ja sa znova nakazím, budem musieť zase užívať antibiotiká?

Prečo, keď už veľa rokov nemám krčné mandle, som mala za dva roky 2x streptokok v hrdle?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sú členovia rodiny asymptomatickí, tak nie je potrebné urobiť stery.

To, že nemáte mandle, neznamená, že nebudete mať v hrdle streptokoka, je potrebné posilniť imunitný systém - užívajte vitamín C, echinaceu, Imunoglukán...

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková