Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môže ísť o únavový syndróm?

Zodpovedané
29. máj 2019

Dobrý deň,

už som bola na veľa vyšetreniach, bola som hospitalizovaná v nemocnici, avšak zatiaľ mi nikto nepomohol.

Pred 7 rokmi som pracovala v zahraničí. Strašne málo som jedla, veľa som stála na nohách a začala sa u mňa prejavovať veľká únava. Dokázala som spať niekoľko hodín a zaspať v sekunde, keď som si ľahla.

Potom som prišla domov a bola som viac unavená, ale hovorila som si, že to určite prejde. Mala som tanečné tréningy a cítila som, že kondične ich nezvládam. Až o štyri mesiace na to som šla na jedno tanečné vystúpenie a tam som úplne skolabovala. Počas tanca som cítila, že nedokážem už ďalej tancovať, lebo som príšerne vyčerpaná a zišla som dola z pódia. Hneď na to som odpadla. Prišla záchranka, dali mi magnézium a šla som domov, avšak nevládala som ani prejsť. Ležala som, brala som minerály, ale aj tak mi bolo strašne zle. Nakoniec som doma znova skolabovala, vzali ma do nemocnice. Mala som nedostatok minerálov, nedostatok cukru. Dali mi výživy, dali mi lieky na tetániu.

Postupne som nejak sa pozviechala, ale aj tak som nevládala. Posledný deň v nemocnici som cítila stále slabosť, ale hovorila som si, že to isto prejde. Doma som znova skolabovala, nedokázala som sa ani pohnúť, ale naozaj vôbec! bola som neustále hladná. Cítila som strašnú úzkosť pri akomkoľvek pohybe. Len som ležala na posteli a nemohla som prejsť ani na záchod, museli ma tam rovno odniesť.

Už som nechcela ísť do nemocnice, pretože zo mňa robili, že som psychicky chorá, že som vyčerpaná psychicky. No a tento stav trval celé dva mesiace. Musela som neustále jesť, brať samé minerály a vitamíny aj doplnky výživy pre športovcov. Lekári mi zistili nedostatok vitamínu D, tak som ho brala spolu s kalciom.

Mala som neuveriteľnú tachykardiu. V pokoji som mala tep 110 za minútu, tlak som mala vysoký. Postaviť sa bolo niečo nemysliteľné. Postupne som sa po pol roku nejak stabilizovala, aj keď keď som prešla trošku pešo, hneď mi stúpla teplota na 37 a bola som vyčerpaná. Potom mi dal kardiológ kvôli sínusovej tachykardii lieky Procoralan a môj stav sa po dvoch rokoch úplne upravil. Postupne som všetko vysadila a tešila sa zdraviu. Teraz však som zvracala, asi pred mesiacom. Len raz.

Môj stav sa od vracania veľmi zhoršil. Znova mám niečo podobné. Nevládzem prejsť, nevládzem skoro nič. Skolabovala som v práci. Zistili, že mám nedostatok draslíka a magnézia. Doplnili mi ho, ležala som v nemocnici. Beriem minerály a podobne a už síce viem čo zaberá, ale strašne sa bojím čo to je. Lekári okrem tetánie nenašli nič. Tú mám už od puberty.

Čo mám robiť?

Môže to byť psychické vyčerpanie?

Ako fungujú antidepresíva?

Chcem ísť von, ale nevládzem. Nevládzem prejsť ani do obchodu, lebo kolabujem. Svaly ma nenesú, dostávam do nič kŕče. Skáču mi všetky svaly v tele, v noci nespím dobre, mám tlak v hlave, mám poruchu koordinácie pohybov a dostávam akoby totálne tetanické záchvaty kedy sa dostanem až do kolapsu.

Môže ísť o únavový syndróm?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak sú u Vás všetky vyšetrenia v poriadku, ktoré môžu súvisieť s únavou, tak príčina bude najskôr psychického pôvodu.

Psychické problémy sa často prejavujú somaticky, čiže pacienti môžu mať zvýšenú srdcovú frekvenciu, zhoršené dýchanie, návaly tepla a mnoho ďalších príznakov.

Ak máte v strave dostatok vitamínov a minerálov, tak Vaše telo by nemalo trpieť nedostatkom týchto stopových prvkov.

Antidepresíva sú lieky, ktoré sa v dnešnej dobe využívajú veľmi často, ovplyvňujú rôzne chemické látky v mozgu, tzv. neurotransmitery, ktoré prenášajú signály medzi mozgovými bunkami.

Ak ste neboli vyšetrená u psychiatra, tak v rámci diferenciálnej diagnostiky Vášho stavu, by bolo dobré doplniť toto vyšetrenie.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková