Môže sa cysta v dutinách ústupom nádchy zmeniť?

Zodpovedané
20. mar 2020

Dobrý deň,

v dutinách na RTG mi zistili cystu pri nose medzi okom a zubami vo veľkosti asi 3 cm. Pán doktor povedal, že to môže byť zo zuba. Zubárka povedala pri vyšetrení, že zuby sú na tej strane zdravé.

Vzhľadom sa situáciu sa teraz na ošetrenie nedostanem.

Čo sa dá robiť, keď na tej strane pociťujem tlak a tepanie pri námahe?

Môže to byť nebezpečné?

Zdá sa mi, že začínam mať tlak aj na oku, pod ktorým cysta je. Mám ale aj nádchu.

Môže sa to ústupom nádchy zmierniť?

Aký je rozdiel medzi cystou a nádorom?

Dá sa rozdiel vidieť na RTG?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nemyslím si, že Vaše ťažkosti spôsobuje vyššie popísaná cysta, teda ak ste doteraz nemali ťažkosti s cystou.

Nemalo by ani dôjsť k zmene cysty na nádor. Tlak v oku môže súvisieť s nádchou a plnými dutinami, keďže je v jednej dutine cysta, tak môže komplikovať spontánnemu odchodu sekrétu v nej a to môže spôsobiť Vaše ťažkosti.

Na RTG snímke sa nedá s určitosťou povedať či ide o nádor, na to sú potrebné iné vyšetrenia.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková