Môže sa pri zápale pľúc, alebo zapale priedušiek vyskytovať porucha termoregulácie?

Zodpovedané
2. dec 2018

Dobrý deň,

prosím o pomoc pri riešení môjho problému. Dcéra má zápal priedušiek. Dostala Ventolin na inhalovanie a naklepávanie, plus kvapky Sinupret na skvapalnenie hlienov.

Na začiatku choroby mala horúčky do 39°C. Po začiatku liečby vymizli. Máva akoby návaly horúcosti, ktorú cíti len ona.
Subjektívne hovorí, že jej je veľmi horúco. Pomáha jej časté vetranie miestnosti, alebo keď si dá vlažnú sprchu.
Objektívne, je celá ľadová. Má ľadové nohy, ruky a aj celé telo. Je oblečená v krátkom tričku a chodí bosá.

Ostatným v miestnosti je chladno pomaly aj vo svetri a jej je horúco.

Môže sa pri zápale pľúc, alebo zapale priedušiek vyskytovať čosi ako porucha termoregulácie v dôsledku choroby a jej liečby?

Keď bola menšia, tak mala opakovaný zápaľ pľúc a tieto stavy mala aj vtedy. Nemá žiadne alergie a alergologička vylúčila vyšetrením Niox aj astmu.

Mám ju naháňať, aby sa aspoň obliekla a mala normálnu telesnú teplotu? Môže jej nejako uškodiť to, že je celé dni ľadová?

Ďakujem za skorú odpoveď

Dobrý deň,
ospravedlňujem sa, keďže som všeobecný lekár pre dospelých, tak sa vyjadrujem iba k otázkam týkajúcich sa dospelých.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková