Môžem dostať infarkt z vysokého tlaku?

Zodpovedané
27. okt 2020

Dobrý deň,

už dva mesiace sa liečim na vysoký tlak. Užívam liek Prestance 5 mg ráno. Po ňom sa mi upravil tlak na v priemere 120/83 a tep cca medzi 60 - 78. Občas sa mi však hlavne v noci stane, že zrazu ako keby mi niekto sedel na hrudi a začne sa mi zle dýchať. Po takej pol hodine ma to prejde, hoci taký neurčitý pocit ostáva. Keď si odmeriam tlak, tak je dobrý, nie je zvýšený.

Môže sa mi z toho niečo stať so srdcom (infarkt)?

Ďakujem

Dobrý deň,

srdcový infarkt vzniká tak, že sa Vám upchá cieva na srdci a tým pádom do uvedenej časti srdca neprúdi krv. Vysoký tlak sám o sebe nespôsobí teda infarkt, ale je to rizikový faktor.

Ak pociťujete bolesti na hrudi, tak by ste mali mať absolvované interné vyšetrenie. Ak tam bude všetko v poriadku, tak nočné bolesti na hrudi môžu byť spôsobené úzkostnou poruchou alebo tetániou.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková