Musím si dať vybrať mandle, keď som mala absces?

Zodpovedané
27. júl 2019

Dobrý deň,

mala som absces.

Musím si dať vybrať mandle?

Ako dlho budem v nemocnici?

Ako sa operujú mandle?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

tonzilektómiu, teda vybratie mandlí indikuje vždy krčný lekár.

Pri paratonzilárnych abscesoch je indikovaná tonzilektómia v rámcii prevencii vzniku ďalších abscesov pri angíne, keďže takýto absces je vážna komplikácia.

Dĺžka pobytu v nemocnici závisí od pracoviska. Na niektorých klinikách ide o jednodňovú chirurgiu, na iných trvá dĺžka hospitalizácie priemerne cca 5 - 7 dní.

Ak sa však objavia komplikácie, tak hospitalizácia sa môže predĺžiť.

Zákrok sa robí v celkovej alebo lokálnej anestéze, ide o krátky zákrok. Po operácii je dôležité dodržiavať kľudový režim. Pacient by mal byť na PN 21 dní, aby sa úplne zhojilo lôžko po vybratí mandlí.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková