Na aké vyšetrenie mám ísť, keď mám krv v moči?

Zodpovedané
5. máj 2019

Dobrý deň,

mám 30 rokov a už niekoľko mesiacov sa mi objavuje krv v moči. Moč nemám vyslovene červený, ale podľa diagnostických pásikov a aj podľa výsledkov v laboratóriu tam krv je.

Urológ mi dal už druhé ATB (raz som mala kultiváciu OK, druhýkrát tam vyšli nejaké baktérie), no aj tak tam krv stále je. Sono u urológa bolo v poriadku.

Na nete čítam len samé zlé prognózy. Bielkoviny v moči podľa tých prúžkov nemám. Iné problémy s močením nemám a ani bolesti. Bolia ma kríže, ale to už niekoľko rokov.

O aký problém sa môže jednať a na aké vyšetrenie by som mala ísť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak sa v moči nachádza krv, tak je dôležité určiť a aký typ červených krviniek ide.

Pri problémoch s obličkou sú červené krvinky tzv. dysmorfné. To znamená, že majú zmenený tvar a pri problémoch v močových cestách červené krvinky majú normálny tvar. Podľa výsledku by mal byť pacient odoslaný na nefrologické alebo urologické vyšetrenie.

Krv v moči je prítomná aj pri infekciách, ak máte často zápaly močových ciest, tak v moči budú pri vyšetrení prítomné červené krvinky.

Ak ste teda absolvovali urologické vyšetrenie, bolo by vhodné navštíviť nefrológa.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim poistenkám a poistencom množstvo benefitov. Získajte výhody v podobe príspevkov na zuby, oči či operáciu kŕčových žíl.
www.union.sk/zmena-zdravotnej-poistovne