Nemusím sa obávať, že dostanem infarkt?

Zodpovedané
16. jan 2019

Dobrý deň,

bola som u lekára, ktorý mi robil EKG, EEG a kontrolu tlaku. Všetko mám v poriadku. Nemusím sa obávať, že dostanem infarkt?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

srdcový infarkt vzniká v dôsledku úplného zablokovania koronárnej tepny (tepna, ktorá privádza kyslík a živiny pre srdce), to znamená, že sa zamedzí prívod krvi v určitej časti srdca. Koronárna tepna sa zvyčajne zablokuje odtrhnutým aterosklerotickým plátom, ktorý je tvorený tukovými bunkami, bielymi krvinkami a ďalšími drobnými elementami. Srdcový infarkt sa následne prejaví bolesťami na hrudníku, ktoré pacienti popisujú ako pálenie alebo tlaky na hrudníku, niektorí pacienti majú iba zhoršené dýchanie bez bolestí.

Rizikovými faktormi vytvárania aterosklerotických plátov v cievach je vysoký cholesterol, fajčenie, vysoký krvný tlak a dedičnosť. Tieto pláty, ktoré sú nalepené na stenu cievy, zužujú jej priemer, čím je obmedzený tok krvi v cieve, ale pacient nemusí pociťovať žiadne ťažkosti, v niektorých prípadoch sú prítomné bolesti na hrudníku pri námahe.

Pacient teda môže mať zúžené cievy a nemusí o tom vedeť. Na základe EKG a odmerania krvného tlaku sa nedá na 100% vylúčiť infarkt. Na EKG zázname v niektorých prípadoch môžu byť zmeny, ktoré nasvedčujú, že sa so srdcom niečo deje.

Dôležitá je aj rodinná anamnéza, teda výskyt infarktu u blízkych príbuzných. Existujú vyšetrenia, ktoré môžu odhaliť koronárnu chorobu srdca (laicky povedané upchávanie ciev), napr. záťažová ergometria, echokardiografické vyšetrenie srdca, SPECT myocardu, koronarografické vyšetrenie. Tieto vyšetrenia zvyčajne indikuje kardiológ.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková